Nasz serwis WWW używa plików cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Możesz samodzielnie zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce cookies. Aby ukryć tę wiadomość kliknij tutaj.

Misc comments triangle1
2013-03-19 wapula

Oświadczenie o wspólnym opodatkowaniu

Mam problem: wraz z żoną wynajmujemy od kilku lat lokal. Na samym początku złożyłem oświadczenie, że będę rozliczał się za żonę według zasad ogólnych. Potem wyjechaliśmy z kraju, a sprawy pozostawiłem księgowej, która w każdym kolejnym roku rozliczała tylko mnie, natomiast nie były składane oświadczenia. Teraz dowiedziałem się, że oświadczenie o wspólnym opodatkowaniu trzeba składać co roku w terminie do 20 stycznia - ja do swojego US, a żona do swojego musi złożyć oświadczenie, że ja ją będę rozliczał. Co mam z tym zrobić, zanim US dopatrzy się, że coś jest nie tak? Czy powinienem interweniować tylko w US żony czy w swoim też? Dodam, że wszystkie zaliczki były wpłacane w terminie, ale tylko do mojego US. Będę wdzięczny za rady.

Komentarz ma 3 odpowiedzi | Rozwiń wszystko Zwiń wszystko
  Misc comments triangle2
 1. 2013-03-19 Tomm Rozwiń Zwiń

  Oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodów z najmu przez jednego małżonka obowiązuje tylko w danym roku, np. złożyliście je na rok 2011, to w 2012 musieliście złożyć ponownie. Teraz musicie...

  Oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodów z najmu przez jednego małżonka obowiązuje tylko w danym roku, np. złożyliście je na rok 2011, to w 2012 musieliście złożyć ponownie. Teraz musicie skorygować swoje deklaracje podatkowe wykazując poprawny dochód. Jeżeli nie macie szczególnych uregulowań co do wielkości udziału w nieruchomości i macie po 50% to Ty wykazujesz w korekcie deklaracji połowę swojego dochodu z tytułu wynajmu, a żona swoją połowę, należy także przedstawić pisemne uzasadnienie przyczyn złożenia korekty. Ty w swoim uzasadnieniu napisz, że składasz korektę, gdyż wykazałeś dochód w całości, a powinieneś wykazać połowę dochodu, gdyż drugą połowę powinna rozliczyć Twoja małżonka. Twoja żona powinna natomiast w uzasadnieniu do korekty napisać, że nie został uwzględniony dochód z najmu, dlatego niezwłocznie składa korektę deklaracji. Jako powód możecie podać, że nie byliście świadomi, że oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodów z najmu przez jednego małżonka obowiązuje tylko przez jeden rok. Żona powinna natomiast wpłacić zaległe zaliczki, podatek i odsetki za zwłokę. Niech złoży też czynny żal za ''nieuiszczenie w terminie należnego podatku''. A jeżeli żona nie składała deklaracji podatkowych, to musi złożyć zaległe deklaracje, czynny żal z powodu niezłożenia w terminie deklaracji podatkowej i nieuiszczenia należnego podatku, wpłacić zaległe zaliczki, podatek i odsetki za zwłokę. Jeżeli żona powinna rozliczać się ze swojej części dochodów z najmu np. od 2012 roku, a zaliczkę powinna wpłacić np. od 20 stycznia 2012, to odsetki za zwłokę liczą się od 21 stycznia 2012, do dnia zapłaty włącznie.


 2. 2013-05-06 kruszyna Rozwiń Zwiń

  Witam. Mam podobny problem, z tym, że wynajem rozpoczęłam w zeszłym roku. Mieszkanie odziedziczyłam już po ślubie. Tam PIT był prawidłowo rozliczony. Natomiast również nie byłam świadoma o...

  Witam. Mam podobny problem, z tym, że wynajem rozpoczęłam w zeszłym roku. Mieszkanie odziedziczyłam już po ślubie. Tam PIT był prawidłowo rozliczony. Natomiast również nie byłam świadoma o konieczności składania oświadczenie do US na początku roku. W tym roku do kwietnia sama odprowadzałam podatek ryczałtem.
  W jaki sposób powinny wyglądać teraz moje (nasze) miesięczne opłaty do US? Czy lepiej będzie, jak do końca roku będę się rozliczała tak jak do tej pory i później złożę oświadczenie? Czy może mój mąż powinien teraz przez 4 miesiące wpłacać podatek aż do wyrównania kwoty, a później już normalnie po połowie?
  Bardzo proszę o poradę.


 3. 2013-05-08 Norbert Rozwiń Zwiń

  Kruszyna- niestety na Twoje pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Mieszkanie należy do Ciebie, więc powinnaś tylko Ty się rozliczać z tych dochodów, nie ma konieczności, by Twój mąż także...

  Kruszyna- niestety na Twoje pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Mieszkanie należy do Ciebie, więc powinnaś tylko Ty się rozliczać z tych dochodów, nie ma konieczności, by Twój mąż także się rozliczał z dochodów za wynajem tego mieszkania. Nie musicie składać oświadczenia o opodatkowaniu dochodów przez jednego małżonka. Takie stanowisko przyjmuje większość Urzędów skarbowych, jednak nie wszystkie, więc najlepiej skontaktuj się z Twoim US i dowiedz, jak oni zapatrują się na rozliczanie dochodów z wynajmu nieruchomości należącej do majątku odrębnego małżonka. Jeżeli w Twoim US uważają, że rozliczać się z dochodów z najmu powinien tylko małżonek będący właścicielem nieruchomości, to będziesz rozliczała się tak, jak dotychczas.


 4. Dodaj nową odpowiedź

  Misc comments triangle1